03.04.2011
 
נגיד בנק ישראל יציע לממשלה לאשר
את מינויה של ד"ר קרנית פלוג למשנה לנגיד
פלוג עובדת בבנק ישראל 23 שנים, מתוכן 10 שנים כמנהלת המחקר;
בתפקידה החדש תשמש גם כחברה בוועדה המוניטרית ובמועצה המינהלית
 
להודעה זו בקובץ WORD - לחץ כאן
 
נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, הודיע כי יציע לממשלה לאשר את מינויה של ד"ר קרנית פלוג, מנהלת חטיבת המחקר בבנק ישראל, לתפקיד המשנה לנגיד, במקום פרופ' צבי אקשטיין, שהחליט לחזור לאקדמיה ביולי הקרוב אחרי שיסיים חמש שנות כהונה כמשנה לנגיד. בהתאם לחוק בנק ישראל החדש, תשמש פלוג גם כחברה בוועדה המוניטרית ובמועצה המינהלית, הצפויות לקום בחודשים הקרובים.
ד"ר פלוג עובדת בבנק ישראל 23 שנים, מתוכן שימשה 10 שנים כמנהלת המחקר בבנק. היא הצטרפה לבנק ישראל ב- 1988 ככלכלנית במח' המחקר, לאחר שעבדה חמש שנים בקרן המטבע הבינלאומית. בין השנים 1994-1996 שימשה פלוג ככלכלנית בכירה בבנק הבין אמריקאי לפיתוח בוושינגטון. פלוג למדה לתואר ראשון ושני בכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים, ואת הדוקטורט קיבלה באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. במהלך שנות עבודתה שימשה פלוג כחברה בוועדת ברודט לגיבוש תקציב ביטחון רב שנתי; כחברה בוועדות לקידום האג'נדה הכלכלית-חברתית של הממשלה וכחברה בוועדה לרפורמה בשכר לימוד במוסדות ההשכלה הגבוהה. כיום היא משמשת כחברה בוועדה לבחינת האיתנות הפיננסית של המוסד לביטוח לאומי וכחברה בוועדה לבחינת ועידוד התחרותיות.
בתקופת כהונתה של ד"ר פלוג כראש חטיבת המחקר נערכו ופורסמו מחקרים במגוון רחב של נושאים והחטיבה העמיקה והרחיבה את שיתוף הפעולה שלה עם מוסדות בינלאומיים, דוגמת קרן המטבע וה-OECD, ועם בנקים מרכזיים אחרים. בראשותה של פלוג ערכה חטיבת המחקר, ברמה מקצועית גבוהה במיוחד, את הדו"ח השנתי של בנק ישראל, את דו"ח האינפלציה, את סקר החברות הרבעוני וכן סקירה המתפרסמת מדי ארבעה חדשים אודות התפתחויות במשק. כמו כן פיתחה החטיבה כלי ניתוח מקרו כלכליים להערכת המדיניות, ובהם: מודל ה-DSGE שמשמש ככלי מרכזי בניתוח ההשלכות של החלטות שונות ביחס למדיניות המוניטארית; מודל לניתוח ארוך טווח של התקציב המהווה תשתית להערכת המדיניות התקציבית; ניתוח של שער החליפין הריאלי של שיווי משקל המהווה תשתית למדיניות בנק ישראל ועוד. לצד כל אלה, קידמה החטיבה נושאי מדיניות רבים: מס הכנסה שלילי; הכלל הפיסקאלי החדש שעוצב בשיתוף המועצה הלאומית לכלכלה והאוצר; והכנסת שיפורים בתוכנית "מרווחה לעבודה" (הידועה גם כתוכנית ויסקונסין).
נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, מסר היום: "אני רוצה לנצל הזדמנות זו כדי להודות מקרב לב לפרופ' צבי אקשטיין על התרומה העצומה שלו לבנק ולמשק הישראלי, בעיקר בתקופת המשבר הכלכלי, כמו גם בהעברת חוק בנק ישראל בכנסת, באישור הסכם השכר, בגיבוש ויישום המבנה הארגוני החדש, ועל נאמנותו לבנק ישראל ולמשימותיו".
הנגיד אמר, כי הוא שמח שד"ר פלוג קיבלה את הצעתו לקחת על עצמה את תפקיד המשנה לנגיד. פישר: "על בסיס ההישגים של חטיבת המחקר בשנים האחרונות, ואיכות התרומה של קרנית להחלטות המוניטריות שקיבלנו במשבר העולמי ובתקופות שיגרה, אני בטוח ביכולתה של קרנית למלא את התפקיד היטב ולייצג את הבנק בכבוד בפני הציבור הישראלי, הממשלה, הכנסת וארגונים בינלאומיים. אם הממשלה תאשר את מינויה, קרנית תעסוק בתפקידה החדש בנושאים רחבים יותר מאלו שעשתה עד היום בהצלחה רבה, כחברה בוועדה המוניטרית, במועצה המנהלית, וכמשנה לנגיד תמשיך לתרום להשגת היעדים של בנק ישראל, לטובת המשק הישראלי והמדינה".