דברי המשנה לנגיד בנק ישראל, מר אנדרו אביר, בכנס מחלקת התשלומים של בנק ישראל

07/11/2022 |  אביר אנדרו
 

המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, נשא דברים בכנס מחלקת התשלומים של בנק ישראל, שהתמקד בין היתר בהשקת מערכת זה"ב החדשה וחיבורה למערכות התשלומים השונות בארץ ובעולם.  להלן דבריו:

בוקר טוב,

 אני שמח להיות כאן אתכם בכנס שיעסוק בתכנון פני עולם התשלומים המתחדש. חשוב לי גם  להדגיש עד  כמה אנו רואים את הפיתוח של מערכת התשלומים בישראל כיעד אסטרטגי של בנק ישראל.

במרכז מערך התשלומים של כל מדינה עומד הכסף של הבנק המרכזי וזה מה שמבסס את האמון במערך התשלומים. היום יש שני סוגים של כסף של הבנק המרכזי,  את הסוג הראשון כולכם מכירים – המזומן. באופן היסטורי, האמון במערכת הבנקאית היה מבוסס על הבנה של הציבור, שהוא תמיד יכול למשוך כסף מהחשבון שלו בבנק המסחרי, ולבקש מזומן של הבנק המרכזי. בימים רגילים אף אחד לא חושב על זה, רק במצבי חירום זה הופך להיות רלוונטי. אנחנו דואגים בשגרה לקיים  מערכת יעילה להפצת  המזומן, מטמיעים סימני ביטחון מתקדמים כדי  שיהיה קשה עד בלתי אפשרי לזייף את  השטרות, ובכך משמרים את היעילות והאמון של הציבור במזומן.  אבל הטכנולוגיה משתנה ולאור הירידה בשימוש המזומן אנו שוקלים הנפקת מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי,  כדי שגם בעידן הדיגיטלי ימשיך להיות כסף של הבנק המרכזי במרכז מערך התשלומים הקמעונאי.

הסוג השני של כסף של הבנק המרכזי הוא במערכת הסיטונאית - החשבונות של המערכת הבנקאית בבנק ישראל. גם חשבונות אלה מגבירים את האמון במערכת הבנקאית. ראינו במשברים שבנקים עשויים  להעדיף להגדיל את היתרות שלהם בבנק המרכזי, מה שמאפשר לבנקים לשלם אחד לשני בכסף של הבנק המרכזי ומה שלמעשה מחבר את הכסף הסיטונאי למערך התשלומים  הקמעונאי הוא מערכת זה"ב. וכמו שחשוב לנו להגביר את היעילות והאמינות של מערכת אספקת המזומן, כך חשוב לנו להבטיח את היעילות, האמינות, החדשנות והמוכנות לעתיד גם של מערכת זו.

זה״ב מהווה תשתית לאומית לכל הפעולות הפיננסיות במשק. יציבותה וזמינותה של תשתית זו מהוות תנאי מקדים לניהול כלכלה מתקדמת, ובסיס לניהול המדיניות המוניטרית.  לכן תשתית RTGS מנוהלת בבנק המרכזי, בכל העולם.   

למערכת זה"ב החדשה יש ממשקים עם מערכות תשלומים נוספות במשק, מה שמאפשר לייצר סינרגיה בעולם התשלומים. בנוסף, באמצעות החלפתה, נוכל לשדרג את פרוטוקול המערכת לתקן עולמי חדש, ISO 20022, שיביא יתרונות נוספים למשק כולו, בעיקר באמצעות הגדלת ההיצע והמגוון של השירותים הפיננסיים הזמינים לציבור.

פרויקט שדרוג זה"ב, עולה בקנה אחד עם אחד העקרונות האסטרטגיים העיקריים של בנק ישראל: הצבתה של ישראל בחזית הטכנולוגית בכל הנוגע לעולם התשלומים. הדרך, כמובן, עוד ארוכה, אך יחד עם הטמעת תקן ה-EMV, ההטמעה של FASTER PAYMENTS, פיתוח התשתית לצ'קים דיגיטליים, הסרת חסמים לפינטקים ופעולות נוספות – אנחנו בהחלט בכיוון הנכון.

כפי שציינתי, שדרוג פרוטוקול המערכת לתקן ISO20022, טומן בחובו הזדמנות ופוטנציאל אדירים - לקדמה, שיפור חווית המשתמש לצרכן, הן ללקוחות העסקיים והן ללקוחות הפרטיים, הוספת מידע עצום ובעל ערך רב בכל פעולה פיננסית, ולא פחות חשוב מכך, מידע מובנה!

אנו מאמינים, שבאמצעות שיתוף פעולה עם כל האקוסיסטם הפיננסי בישראל, נשכיל וניישם את התקן באופן בו השינויים והיתרונות העסקיים יהיו משמעותיים.

 

תודה רבה ובהצלחה!

 ​