ספר המטבעות והשטרות בישראל 1927 - 2006

04/10/2006
לכל ההודעות בנושא:
שטרות ומעות
4.10.2006
 
ספר המטבעות והשטרות בישראל 1927 – 2006
 
בנק ישראל יוצא אל הציבור עם ספר חדש, המציג את תולדות השטרות והמטבעות שהונפקו בארץ משנת 1927 ועד ימינו. הספר - פרי איסוף ומחקר ממושכים - הוצא לאור ע"י מחלקת המטבע בבנק.
הספר מקיף את כל סדרות הכסף שהונפקו במהלך התקופה האמורה. מובאים בו תצלומים של כל השטרות והמטבעות בלויית דברי הסבר על נושאיהם, המוטיבים של כל אחד מהם והסיבות לבחירתם.
ייחודו של הספר הוא בצירוף של נתונים בסיסיים – טכניים ותוכניים (המידות, הצבע, אמצעי הביטחון נגד זיופים, המעצבים החותמים ותקופת השימוש) – דברי רקע ומידע נרחב, ובכלל זה תצלומים המתייחסים לפרטים השונים שעל השטרות והמטבעות ולמקורותיהם.
בצד כל מטבע מובא תצלום של המטבע או הפריט הקדום שממנו נשאב הדגם – בדרך כלל מטבעות יהודיים עתיקים.
לספר דברי פתיחה של נגיד הבנק פרופ' סטנלי פישר. הספר נכתב בידי יגאל ארקין, אספן וחוקר של אמצעי תשלום, ונערך מדעית בידי ד"ר רחל ברקאי, האוצרת הנומיסמטית של בנק ישראל.
הספר מודפס על נייר כרומו בצבעים מרהיבים, ולנוחות הקורא, כל אחת מסדרות הכסף מובחנת בצבע משלה בשולי העמודים המוקדשים לה.
בבנק ישראל מקווים שהמידע הרחב האצור בספר יהיה לציבור לתועלת ולהנאה, ויתרום רבות להרחבת הידע על תולדות השטרות והמטבעות של מדינת ישראל ו"המדינה שבדרך".
הספר מתפרסם בשתי מהדורות – עברית ואנגלית.
בשלב זה ניתן לרכוש את הספר תמורת 98 ש"ח ,באמצעות כרטיס אשראי ביחידה להוצאה לאור של בנק ישראל:טל' 02-655-2767; פקס: 02-655-2984; דוא"ל matikahn@boi.gov.il; או על ידי משלוח צ'ק לפקודת בנק ישראל לכתובת: בנק ישראל, יחידת ההוצאה לאור, ת"ד 780, ירושלים - מיקוד 91007. בקרוב ניתן יהיה להשיגו גם בחנויות הספרים.

 
​​