מטבע של 2 שקלים חדשים יופץ לציבור החל מיום ראשון, ה-9/12/07

07/12/2007
לכל ההודעות בנושא:
שטרות ומעות
7.12.2007
 
מטבע של 2 שקלים חדשים יופץ לציבור החל מיום ראשון, ה-9/12/07
 
מבנק ישראל נמסר, כי החל ביום ראשון, כט' בכסלו התשס"ח, נר חמישי של חנוכה,9/12/07, יפיץ בנק ישראל לציבור מטבע חדש של 2 שקלים חדשים. הנפקת המטבע החדש צפויה להביא לחיסכון בהוצאות ההנפקה ולייעול ביצוע תשלומים בעסקאות על ידי הקטנת מספר המטבעות המעורבים בעסקה. כמו כן, בסקר דעת קהל שנערך בקרב מדגם מייצג של הציבור ושל עוסקים במזומן (קופאים בבנקים, זבנים, נהגי מוניות ועוד) צידדו רוב המשיבים בהנפקת המטבע החדש.
מכונות הממכר, המתבססות בעיקר על משקל המטבע, הרכב המתכת שממנו הוא עשוי ומוליכותו החשמלית, ערוכות לשימוש במטבע החדש ללא תקלות. כך גם לגבי מכונות לספירת מטבעות אצל העוסקים במזומן, המתבססות לפחות על קוטרו של המטבע ועוביו.
 
תכונות המטבע
 

 
בקביעת תכונות המטבע הושם דגש על קלות הזיהוי, נוחות לנשיאה ולשימוש, חיסכון בהוצאות ההנפקה והשתלבותו בסולם העריכים הקיים במטבעות – בין 1 שקלים חדשים ו- 5 שקלים חדשים.
המטבע עוצב על-ידי האומן רובן נוטלס:
בצד הנושא של המטבע, נסמך עיצובו - כמו ברוב המטבעות שבמחזור - על דגם ממטבע יהודי עתיק. המטבע הוא של יהוחנן הורקנוס א' (שנת 127 לפנה''ס עד שנת 104 לפנה"ס), והדגם הוא צמד קרני שפע וביניהן רימון, הסמל הבולט ביותר על מטבעות החשמונאים. קרני השפע מעוטרות בסרטים, ובתוכן פירות ושיבולים. בין הקרניים רימון, המסמל אף הוא שפע ופוריות. המחצית העליונה של היקף המטבע מעוטרת ב"פנינים", ובמרכז העיטור - סמל המדינה.
בצד הערך של המטבע מופיעות המילים "2 שקלים חדשים" בעברית, בערבית ובאנגלית, המילה "ישראל" בעברית, בערבית ובאנגלית, עיטור ה"פנינים", שנת ההנפקה התשס"ח בעברית. המטבע עשוי מפלדה והוא מצופה בניקל.
צבע המטבע דמוי כסף, תואם את צבע המטבעות 1 שקל חדש ו-5 שקלים חדשים, קוטרו הוא 21.6 מ''מ, משקלו 5.7 גרם ועוביו 2.3 מ''מ. כדי להקל על זיהוי המטבע ע"י אוכלוסיית כבדי הראייה, נחרצו על שוליו חריצים בארבעה מקומות (בדימוי לשעון – מעל השעות 12, 3, 6 ו-9)