חזי כאלו ימונה למנכ"ל בנק ישראל

22/10/2008
22.10.2008
 
חזי כאלו ימונה למנכ"ל בנק ישראל
 
חזי (יחזקאל) כאלו (56) ימונה למנכ"ל בנק ישראל - כך החליט נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר. כאלו נבחר לאחר שנכלל ברשימת המועמדים שהומלצו פה אחד, על ידי ועדת האיתור שהקים לשם כך הנגיד. בפני המנכ"ל החדש עומדים אתגרים חשובים, ובהם השלמת תהליך הרה ארגון בבנק ישראל, המשך תהליך המודרניזציה של הבנק בכל הקשור למחשוב ובינוי, הגברת היקפי השימוש במערכת זה"ב לסליקה ותשלומים, השלמת הרפורמה במערך המזומנים במשק, ויישום והטמעה ארגונית של חוק בנק ישראל לאחר שזה יאושר בממשלה ועוד.
לכאלו ניסיון של כ-22 שנים במגוון רחב של תפקידים ניהוליים בכירים במגזר הציבורי ובמערכת הביטחון. בעשר השנים האחרונות שימש כאלו בשני תפקידים בכירים בשירותי בריאות כללית: סמנכ"ל משאבי אנוש ומידע וסמנכ"ל תכנון ומידע. קודם לכן שירת במשך 25 שנים במגוון תפקידים בשירות הביטחון הכללי (השב"כ), מתוכן 12 שנים בתפקידי ניהול ופיקוד בכירים במעמד ראש אגף (המקביל לאלוף בצה"ל).
במסגרת תפקידיו התנסה כאלו בניהול מגוון נושאים: תכנון אסטרטגי - עת שגיבש תוכנית אסטרטגית לתחומי הליבה של הארגון; מחשוב ומערכות מידע - בשב"כ הקים את אגף המידע ובכללית גיבש תוכנית אב למערכות מידע. במשך עשר שנים הקים מערכות מידע מהמתקדמות בתחום, כולל את פרויקט ה- ERP הגדול במדינה; משאבי אנוש – הקים בכללית את החטיבה למשאבי אנוש ומידע הממונה על יותר מ- 32 אלף עובדים המאוגדים ב- 40 ועדים שונים. בתקופת כהונתו נחתמו כ- 30 הסכמים קיבוציים בין הנהלת הכללית לארגוני העובדים בסקטורים השונים; אבטחת מידע וביטחון. לחזי כאלו תואר ראשון במדעי המדינה מהאוניברסיטת חיפה וכן הוא בוגר המכללה לביטחון לאומי.
כידוע, בעקבות סיום תפקידו של יעקב דנון לאחר שלוש שנים כמנכ"ל הבנק, מינה הנגיד ועדת איתור בראשות אילן כהן, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, על מנת שתמליץ לו על מועמדים לתפקיד מנכ"ל הבנק. חברים נוספים בוועדה היו סם ברונפלד, יו"ר הבורסה לניירות ערך; יובל רכלבסקי, לשעבר הממונה על השכר באוצר; פרופ' צבי אקשטיין, המשנה לנגיד בנק ישראל ועו"ד טידה שמיר, היועצת המשפטית של בנק ישראל.
ועדת האיתור התכנסה לישיבתה הראשונה ביום 28.5.2008. בישיבה זאת הופיע בפני הועדה נגיד הבנק והציג את עמדתו לגבי הגדרת התפקיד. הוועדה התכנסה לשבע ישיבות נוספות. בישיבות הראשונות הופיעו בפני הועדה אנשים שונים עימם ביקשה הועדה להתייעץ במטרה ללמוד את דרישות התפקיד של מנכ"ל הבנק והמשימות העומדות בפני המנכ"ל שייבחר. הוועדה בחנה כ- 200 קורות חיים, מתוכם הזמינה לראיונות 15 מועמדים שנמצאו על ידה כמתאימים ביותר. לאחר הישיבות הנ"ל, פנו חברי הועדה לממליצים שונים של המועמדים שרואיינו על ידי הועדה, וקיבלה את חוות דעתם. חברי הוועדה בחנו את המסמכים שהוגשו על ידי המועמדים, שקלו את דברי הממליצים והתרשמותם מאישיותם. כמו כן הם נתנו דעתם לעמדתו של הנגיד כפי שהוצגה בישיבה הראשונה ושל אחרים שהופיעו בפניה. הוועדה שקלה אתמועמדים השונים והמליצה פה אחד על מספר מועמדים סופיים, אותם הנגיד ראיין, ובכללם חזי כאלו.
הועדה מצאה, כי מועמדים אלה עונים בצורה המיטבית למירב התבחינים שעמדו לנגד עיני הועדה, הכוללים ניסיון מקצועי וניהולי של מערכות גדולות, היכרות טובה של המגזר הציבורי ו/או המערכת הפיננסית, יכולת וניהול משא ומתן ברמה גבוהה, בנייה והנעה של תהליכים ומערכות ויכולת להוביל את הבנק בהתמודדות עם האתגרים העומדים בפניו בעת הזאת. הנגיד הודה לחברי הוועדה על עבודתם המאומצת.
כאלו ייכנס לתפקידו ביום ראשון הקרוב (26/10/08). הנגיד בירך אותו על כניסתו לתפקידו החשוב ואיחל לו הצלחה רבה במשימות החדשות שעומדות לפניו.