נגידת בנק ישראל הודיעה על מינויה של ד"ר חדוה בר למפקחת על הבנקים

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, הודיעה היום על החלטתה למנות את ד"ר חדוה בר למפקחת על הבנקים. בר תיכנס לתפקידה במהלך חודש יולי. המפקח הנוכחי, מר דוד זקן, נענה לבקשת הנגידה להישאר בתפקידו לצורך חפיפה והעברה מסודרת של התפקיד.

 
ד"ר חדוה בר הנה בעלת ניסיון של למעלה מ-20 שנה בתחומי הבנקאות, ניהול הסיכונים והרגולציה. היא החלה את דרכה המקצועית בבנק ישראל ככלכלנית בפיקוח על הבנקים, ובהמשך שימשה ככלכלנית וכראש תחום שוק ההון במחלקת המחקר. במסגרת זו פרסמה מספר מחקרים אודות שוק ההון והמערכת הבנקאית. בשנים 2005-2008 נשלחה לייצג את מדינת ישראל בדירקטוריון הבנק האירופאי לשיקום ופיתוח (EBRD). בשנת 2008 הצטרפה ד"ר בר לבנק לאומי ושימשה כסגנית ראש חטיבת שוקי הון, וב-2010 הקימה את חטיבת ניהול הסיכונים בבנק, אשר אחראית בין היתר להתאמת פעילות הבנק לדרישות הגוברות של הרגולציה העולמית והמקומית. מאז, ד"ר בר משמשת כמנהלת הסיכונים הראשית וחברת הנהלה בבנק לאומי, ועומדת בראש ועדת סיכוני האשראי, ועדת סיכוני שוק, וועדת סיכונים תפעוליים של הנהלת הבנק.
 
ד"ר חדוה בר רכשה את השכלתה האקדמית באוניברסיטה העברית בירושלים, שם סיימה בהצטיינות תואר ראשון בכלכלה ומדע המדינה ותואר שני בכלכלה. עבודת הדוקטורט שלה עסקה בנושא "שוק הכספים ומנגנוני פיקוח על פירמות". היא שימשה כמרצה בקורסים שונים במחלקה לכלכלה ובחוג למנהל עסקים באוניברסיטה העברית. ד"ר חדוה בר תושבת מבשרת ציון, נשואה ואם לשלושה.
 
נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג: "אני מודה לד"ר חדוה בר על שהסכימה לקחת על עצמה את התפקיד החשוב, המאתגר, והתובעני, של המפקחת על הבנקים. טובת הציבור מחייבת פיקוח מקצועי והדוק על המערכת הבנקאית, הן בהיבט של שמירת חסכונות ופיקדונות הציבור והבטחת יציבות המערכת הבנקאית, והן בהיבט של הגברת התחרות וההוגנות. מצאתי שניסיונה העשיר והמגוון של חדוה - במחקר, ברגולציה, ובמגזר העסקי - בארץ ובעולם, יהווה תרומה משמעותית להובלת הפיקוח על הבנקים בעת הזו. אני מודה לחברי ועדת האיתור על עבודתם המעמיקה והמאומצת, ולכל המועמדים שלקחו חלק בתהליך והביעו עניין בתפקיד".
 
ד"ר חדוה בר: "אני מודה לחברי ועדת האיתור ולנגידה על שנתנו בי את אמונם, ואני מאוד מתרגשת מכך שנפלה בחלקי הזכות לשרת את הציבור בתפקיד חשוב ביותר,  ולעמוד בראש חטיבת הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל".
 
ועדת האיתור שהקימה הנגידה קיבלה שלוש עשרה פניות של מועמדים, ופנתה ביוזמתה לתשעה מועמדים פוטנציאליים נוספים. לאחר תהליך מיון ממצה המליצה הוועדה לנגידה על שני המועמדים המתאימים ביותר, ולאחר שהנגידה בחנה את שתי המועמדויות החליטה על מינויה של ד"ר חדוה בר לתפקיד, בכפוף לחתימתה על הסדר למניעת חשש לניגוד עניינים כנדרש.