דברי נגידת בנק ישראל באירוע השקת השטר החדש בעריך של 50 שקלים

10/09/2014
לכל ההודעות בנושא:
שטרות ומעות
שונות

אחת ממשימותיו המרכזיות של הבנק המרכזי היא להנפיק מטבע. העובדה שמידי יום מוחלפים מיליוני שטרות בין תושבי ישראל ללא חשש לאמינותם אינה מובנת מאליה. כבנק מרכזי, מוטלת עלינו האחריות להמשיך ולשמר את הביטחון שיש לתושבי ישראל בכך שהשטרות שבידיהם אמינים. במסגרת זו יש צורך לתכנן, לעצב ולהנפיק שטרי כסף שימושיים, עמידים ובטוחים שקשה לזייפם. ההתפתחויות בתחום השטרות, העלייה ברמת הזיופים בעולם והאמצעים הטכנולוגיים שעומדים כיום בידי הזייפנים מחייבים את הבנק להתאים את הסטנדרטים של השטרות לאתגרים של השנים הבאות.

זו הסיבה שאחת לתקופה של כ - 15 שנים, מוחלפת ע"י בנק ישראל סדרת השטרות, בסדרה חדשה ומתקדמת יותר, המציגה סטנדרטים גבוהים של ביטחון, חדשנות ונגישות.
כבוד גדול הוא עבורי להציג היום בפני הציבור את שטר ה 50 ₪ החדש, הראשון בסדרת השטרות החדשה של מדינת ישראל, ואני שמחה לבשר שבשבוע הבא, ביום שלישי, ה16 לספטמבר, כ"א באלול תשע"ד, השטר החדש ייכנס למחזור, ויופץ לציבור באופן הדרגתי באמצעות קופות הבנקים, מכשירי משיכת המזומנים וחברת הדואר.
אחד מהדגשים שהושמו בפיתוח הסדרה החדשה הוא  התאמתה לשימוש על ידי אוכלוסיית העיוורים ולקויי ראייה. אני גאה לומר שסדרת השטרות החדשה אכן תוכננה ובוצעה תוך שימת לב מיוחדת גם לאוכלוסייה זאת.
סדרת השטרות החדשה, סדרת המשוררים, תישא את דמויותיהם של אישים הנמנים עם היוצרים הבולטים בתחומי השירה והספרות העברית, אשר סיפור חייהם, יצירתם ופועלם שזור בסיפור תקומתה של המדינה. זאת, בין היתר, על מנת להנחיל בקרב הדורות הבאים את יצירתם, פועלם ותרומתם של אישים אלו לתרבות בישראל.
שטר 50 השקלים החדש, נושא את דיוקנו של שאול טשרניחובסקי, מגדולי המשוררים והיוצרים של ארצנו. זהו שטר ייחודי הן בהיבט העיצובי והן בהיבט הטכנולוגי של סימני הביטחון המשולבים בו, שהם מהמתקדמים ביותר בעולם.
שאר העריכים, 200 ₪ עם דיוקנו של נתן אלתרמן, 20 ₪ עם דיוקנה של רחל המשוררת ו 100 ₪ עם דיוקנה של לאה גולדברג, יושקו בסדר הזה במהלך השנים הקרובות, לאחר השלמת תהליך העיצוב, האפיון והייצור, הכולל בקרות איכות קפדניות.
כנגידת הבנק, אני גאה בסדרת השטרות החדשה – הדור הבא של הכסף – אשר תיכנס במהלך השנים הקרובות לארנקים של כל אחת ואחד מאתנו.
לפני סיום אבקש להדגיש כי בנק ישראל מעודד וממשיך לקדם את התפתחותם של אמצעי תשלום מתקדמים, אשר אינם מבוססי נייר. אין בכך כמובן, כדי לגרוע מחשיבות השטרות והמטבעות כאמצעי תשלום מרכזי בידי הציבור. כך בארץ וכך גם בעולם.

ברצוני להודות לכבוד השופט טירקל העומד בראש הוועדה לתכנון שטרי כסף, מעות ומטבעות זיכרון, למעצבת השטרות אסנת אשל, ולכל השותפים לעשייה. תודה מיוחדת למנכ"ל הבנק ולמחלקת המטבע על הובלת הפרויקט.