מנורת הכנסת - מטבע הבוליון הישראלי השלישי

20/05/2012
לכל ההודעות בנושא:
שטרות ומעות
20.05.2012
 
מנורת הכנסת - מטבע הבוליון הישראלי השלישי
יונפק לרגל יום ירושלים על ידי בנק ישראל
 
להודעה זו בקובץ WORD - לחץ כאן
 
מטבע הבוליון הישראלי השלישי בסדרת "ירושלים של זהב", המוקדש למנורת הכנסת, יונפק על ידי בנק ישראל לרגל יום ירושלים שיחול בכ"ח באייר התשע"ב, 20 במאי 2012.
מנורת הכנסת הינה מנורת ברונזה מרשימה וייחודית הנושאת תבליטים השאובים מהמסורת היהודית, והינה מעשה ידיו של בנו אלקן (אמן יהודי בריטי). המנורה המתנשאת לגובה של 4.30 מטרים, הוענקה למדינת ישראל בשנת 1956 ע"י הפרלמנט הבריטי, ומוצבת עתה בגן הוורדים שמול משכן הכנסת בירושלים.
בתקופת החשמונאים (המאות השניה והראשונה לפסה"נ) שימשה מנורת שבעת הקנים לראשונה סמל לאומי, ועם הקמתה של מדינת ישראל נבחרה לסמל את המשכיותו ונצחיותו של עם ישראל.
בצד הערך של המטבע, בעיצובו של רובן נוטלס, מופיעים מנורת הכנסת, משכן הכנסת, הערך הנקוב, המילה ירושלים בשלוש השפות – עברית, אנגלית וערבית, שנת ההטבעה, תכולת הזהב והמשקל.
בצד הנושא, בעיצובו של מאיר אשל, מופיע האריה השואג שהתגלה על פני חותם עברי עתיק מהמאה השמינית לפני הספירה, שנמצא בחפירות מגידו ב-1908. מעל האריה סמל המדינה ומתחתיו המילה "ישראל" בשלוש השפות – עברית, אנגלית וערבית.
מטבעות הבוליון, בערך נקוב של 20 ₪, המהווים הילך חוקי במדינת ישראל, משווקים על ידי החברה הישראלית למדליות ולמטבעות בע"מ, על פי המחיר היומי של הזהב בתוספת פרמיה של 20% ומע"מ. המטבעות העשויים זהב 9999. בקוטר 32 מ"מ, במשקל אונקייה אחת (31.1 גר'), יונפקו בכמות מרבית של 3,600 יחידות.
בנק ישראל מבקש בזאת להודות ליו"ר הוועדה לתכנון שטרי כסף, מעות ומטבעות זיכרון – כבוד השופט יעקב טירקל, ולחברי הוועדה על תרומתם להנפקת המטבע.