לקראת המעבר לתשלומים באמצעי תשלום מתקדמים בתקן EMV - העלאת מודעות הציבור לאפשרות בחירת קוד סודי אישי לכרטיסי החיוב באופן עצמאי

 

בנק ישראל פועל לקידום השימוש באמצעי תשלום מתקדמים בדומה למדינות רבות בעולם. בהנחיית בנק ישראל, המשק הישראלי נמצא בתהליך מואץ להטמעת תקן EMV בבתי העסק והיקפי הפעילות באמצעי התשלום המתקדמים בישראל צפויים לגדול בעתיד הקרוב. תקן ה-EMV מאפשר קבלת אמצעי תשלום מתקדמים וכן ביצוע עסקאות חכמות, עסקאות ללא מגע, עסקאות באמצעות טלפונים סלולריים או באמצעות מכשירים לבישים (לדוגמא, שעונים וגדג'טים שניתן לענוד). ביצוע עסקאות חכמות בבתי עסק (למעט ברכישה טלפונית או באינטרנט) תוך שימוש בכרטיס החיוב הפיזי מחייב הקשת קוד סודי[1]. בנק ישראל יוסיף לעקוב מקרוב ולקדם את תהליך ההערכות להטמעה והיישום של מעבר השוק לתקן EMV.

 

על מנת להקל על הלקוחות את ההסתגלות לשינוי בשיטת התשלום בבתי העסק, דרש בנק ישראל מהבנקים ומחברות כרטיסי האשראי לאפשר ללקוחות לקבוע בעצמם את הקוד הסודי של כרטיס החיוב החכם שברשותם (כרטיס עם שבב). בהתאם לכך, עומדת האפשרות לכלל הלקוחות, להחליף את הקוד של הכרטיסים החכמים שברשותם, באמצעות המכשירים האוטומטיים למשיכת מזומנים (ATM) של הבנקים[2].

מהנתונים שהתקבלו מהבנקים ומחברות כרטיסי אשראי, עולה כי מאז השקת הקמפיין הקודם, באוקטובר 2019 שנועד להעלות את מודעות הציבור לאפשרות החלפת הקוד הסודי, עמד קצב החלפת הקוד הסודי על כ-20 אלף החלפות בממוצע בחודש. בקרוב יעלה בנק ישראל קמפיין הסברה נוסף בנושא.

ישנו שינוי הולך וגדל במוכנות של בתי העסק ושל כמות העסקאות המבוצעות בפועל ב-EMV. פעילות זו ניתן לראות כיום במגזרי פעילות שונים כגון: רשתות מזון, חנויות אלקטרוניקה, רשתות אופנה, ספורט ועוד וכן בעסקים בגדלים שונים מחנויות קטנות ועד לרשתות בפריסה ארצית.

 

כמות בתי העסק והמסופים שתומכים במנגנון זה צפוי לגדול משמעותית בחודשים הקרובים, כזכור לאור הנחיות בנק ישראל שפורסמו בנוגע למעבר ל-EMV, בהן השלב הראשון שיושלם עד סוף נובמבר השנה, ובנוסף ישנו סיוע במימון הטמעת טכנולוגיית ה-EMV שנותנת המדינה לעסקים קטנים[3]. בשל כך רצוי שכל לקוח יכיר מבעוד מועד את הקוד הסודי ותהליך ביצוע העסקה החדש. בנק ישראל יוסיף לעקוב מקרוב ולקדם את תהליך ההטמעה והיישום של מעבר השוק לתקן EMV.

 

אנו קוראים לציבור הלקוחות לוודא שהם זוכרים את הקוד הסודי שלהם, ולבחון אם ברצונם להתאים עבור כרטיסי החיוב שלהם קוד סודי באופן עצמאי, בתהליך פשוט וידידותי. מידע נרחב על החלפת קוד סודי ושאלות נפוצות נוספות ניתן למצוא באתר אינטרנט, בכתובת:  https://smart-card.org.il 

 

 [1] בעסקאות ללא מגע בסכום של עד 300 ש"ח לא נדרש להקיש קוד סודי. להרחבה ראו הודעה לעיתונות בנושא: "מקדמים עסקאות ללא מגע בבתי עסק שהוסבו ל-EMV: בנק ישראל מעלה את תקרת ביצוע עסקאות ללא מגע ל-300 ש"ח", 11/5/20.

 

[2] https://www.boi.org.il/he/NewsAndPublications/PressReleases/Pages/23-10-19.aspx - ההודעה לעיתונות אודות הקמפיין