המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, נאם בכנס בנושא תכנית רכישת האג"ח הקונצרני של ב"י


המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, נאם הערב בכנס דיגיטלי שערכה אוניברסיטת ת"א בנושא תכנית רכישת האג"ח הקונצרני של ב"י. המצגת אותה הציג מצורפת וכן ציטוטים נבחרים מדבריו:

"אנחנו במשבר של פעם במאה שנה ולכן מפעילים מגוון כלי מדיניות שעומדים לרשותנו, ביניהם גם כלים תקדימיים ויצירתיים. בנוסף אנו פועלים בצורה מיידית ונחושה ליישום החלטות המדיניות, שכן אחד המרכיבים באפקטיביות של כלי מדיניות הוא עקרון ה"הגעה לשוק" מרגע התקבלה החלטת המדיניות (עיקרון ה-TTM).

עשינו עבודת מטה מעמיקה וקיימנו דיונים ארוכים בוועדה המוניטרית לפני שהודענו על הצעדים באותה החלטת ריבית ב-6.7.20, ביניהן גם תכנית רכישות האג"ח הקונצרני.

החלטנו על התכנית במסגרת הפעולות שאנו נוקטים על-מנת להקל על תנאי האשראי במשק. התכנית משתלבת במובן הזה עם שאר הצעדים שלנו – הפחתת הריבית, רכישות האג"ח הממשלתיות, התכנית להגדלת היצע האשראי לעסקים קטנים, אותה החלטנו לחדש לאור ההחרפה במשבר, ובנוסף תכנית האג"ח הקונצרני. צריך להסתכל על כך כמכלול של צעדים שכולם מכוונים לאותה מטרת על.

אחת העדויות מהשטח לאפקטיביות התכנית היא הנפקות בהיקף של מיליארדי ש"ח, בפרט של חברות לא פיננסיות, שיצאו לדרך בימים שלאחר ההודעה שלנו, ובעצם איפשרו לחברות לגייס כספים ובכך להמשיך ולהניע את גלגלי הכלכלה.

אנו עוקבים כל העת אחר ההתפתחויות בשווקים והפעילות הכלכלית במשק וננקוט בצעדי מדיניות שבתחום אחריותנו ככל שאלו יידרשו בהמשך."

​​​