ממשלת ישראל אישרה היום את עיצובם של שניים משטרי הכסף החדשים

28/04/2013
לכל ההודעות בנושא:
שטרות ומעות

 העיצובים שאושרו הם של שני העריכים הראשונים שייכנסו למחזור- 50 ש"ח ו- 200 ש"ח
 
בהמשך להחלטתה מיום 10.04.11 בדבר הדמויות שיופיעו על גבי שטרי הכסף החדשים, אישרה ממשלת ישראל בישיבתה היום את פרטיהם ועיצובם של שניים משטרי הכסף החדשים, בעריכים של 50 שקלים חדשים ו-200 שקלים חדשים. כמו כן אושרו עקרונית העיצובים של השטרות בעריכים של 20 שקלים חדשים ו-100 שקלים חדשים. פרטיהם ועיצובם של השטרות בעריכים 50 שקלים חדשים ו- 200 שקלים חדשים אשר ייכנסו ראשונים למחזור מפורטים להלן:
 
table280413.PNG

 
 
המוטיבים ששולבו בעיצוב השטרות לקוחים מן השירים שנכתבו ע"י המשוררים, כדלקמן:
1.       שאול טשרניחובסקי - השיר "הוי ארצי מולדתי" - השיר שהיווה את ההשראה לעיצוב חזית השטר, הכולל את הפיסקה – "ריח פרדסי אביב" ולכן מופיע עץ הדרים ופירותיו. בגב השטר משולב עמוד בסגנון קורינתי על שום חלקים מיצירתו ותרגומיו המופלאים של טשרניחובסקי ליצירת יוון העתיקה.
 
2.       נתן אלתרמן - השיר "פגישה לאין קץ" - השיר כולל את הפיסקה – "כי סערת עלי" אשר היוותה את ההשראה לשילוב עלי השלכת, ופיסקאות נוספות בהן מוזכר הליל והירח,  ואשר היוו את ההשראה לעיצוב גב השטר הכולל צמחיה בליל ירח.
 
נגיד בנק ישראל הציג היום לממשלה את העיצובים של ארבעת השטרות שמתוכננים להיכנס למחזור במסגרת סדרת השטרות החדשה. הנפקת שני השטרות החדשים, בעריכים של 50 שקלים חדשים ו-200 שקלים חדשים, צפויה להתרחש לקראת סוף שנת 2013, ושני השטרות הנותרים בעריכים 20 שקלים חדשים (עליו תתנוסס דמותה של רחל המשוררת) ו- 100 שקלים חדשים (עליו תתנוסס דמותה של לאה גולדברג), צפויים להיות מונפקים במחצית הראשונה של שנת 2014.
 
בנק ישראל משקיע מאמצים רבים על מנת ששטרות הכסף של מדינת ישראל יהיו מהמתקדמים  ביותר, בהתאם למגמות העולמיות, ולהבטיח את האמון שנותן בו הציבור לשמור על ביטחון המטבע ויציבות הכלכלה הישראלית .השטרות בסדרה החדשה יישאו סימני ביטחון מקידמת הטכנולוגיה ויהיו בעלי גדלים שונים, על מנת להקל על ציבור העיוורים וכבדי הראייה את ההבחנה בין עריכי השטרות.
 
מאז השקת השטרות בהם אנו משתמשים כיום חלפו כ- 15 שנים, במהלכן, דאג בנק ישראל  לשמור על רמת זיופים נמוכה בישראל, זאת בזכות הידע והיכולת לשלב בשטרות סימני ביטחון ברורים. אולם, 15 שנים הן נצח ברמת ההתפתחויות הטכנולוגיות .ההתפתחויות בתחום השטרות, העלייה ברמת הזיופים בעולם והאמצעים הטכנולוגיים שעומדים כיום בידי זייפנים מחייבות אותנו להתאים את עצמנו, מבעוד מועד, לשנים הבאות .
 
במהלך השנים האחרונות בנק ישראל חקר, בדק וייצר את התשתית להחלפת השטרות לקראת סדרת השטרות החדשה. הדור הבא של השטרות בישראל מציג סטנדרט חדש של רמת ביטחון, פיתוחים ייעודיים של סימני ביטחון ואלמנטים נוספים שיחזקו את האמון בשטרות הכסף ואת הביטחון האישי שלנו עוד יותר .
 
בחודשים הקרובים ימסור בנק ישראל מידע נרחב לציבור לגבי סימני הביטחון המשולבים בשטרות, ולגבי אופן החלפת השטרות. יש לציין, שיינתן לציבור פרק זמן של מספר שנים במהלכו תתאפשר החלפת השטרות הקיימים בשטרות החדשים.
 
כפי שכבר פורסם, מעצבת שטרות הסדרה החדשה הינה הגב' אסנת אשל שנבחרה במסגרת תחרות עיצוב פומבית שערך הבנק.
 
 200f.png

200 --b.png


50----f.png
50 -- b.png