הרשמה לדיוור
כולל הודעות SMS

הצד השלישי של המטבע

הפודקסט "הצד השלישי של המטבע" נועד לחשוף צדדים מרתקים ובלתי מוכרים בפעילותו של בנק ישראל ולאפשר העמקה והבנה טובה יותר בנושאים המשפיעים על הכלכלה ועל החברה הישראלית. בעונה הראשונה הפודקסט יעסוק בין היתר בהחלטות הריבית, הכסף המזומן, ההסטוריה של השקל מימי בראשית, המעבר לאמצעי תשלום חדישים והתכניות לשקל דיגיטלי

  •   
      פרקים

למה הצד השלישי של המטבע

הצגת העונה הראשונה של הפודקסט והסיפור על מטבע הזיכרון לזכר אילן רמון ז"ל ששימש השראה לשם הסדרה. משתתפים: נורית פלתר איתן, מנהלת מחלקת תקשורת הסברה וקשרי קהילה וד"ר צדוק עלון לשעבר מנהל מרכז המבקרים של בנק ישראל. 

פרק מספר 1: ההחלטה - חלק ראשון

חלקו הראשון של הפרק, חושף את תהליך קבלת החלטת הריבית, החל משלבי ההכנות והדיונים ועד לפרסום ההחלטה ומסיבת העיתונאים, באמצעות שיחות עם מנהלים ועובדים המעורבים בתהליך וקולות מתוך האירועים המרכזיים. משתתפים (לפי סדר הופעה): ד"ר אלון בנימיני, מנהל יחידת המודלים בחטיבת המחקר; נועם זונטג, כלכלן באגף מקרו חטיבת המחקר; אסף זילברשטיין, כלכלן ביחידת מעקב וניתוח חטיבת השווקים; אורי ברזני מנהל אגף דוברות והסברה כלכלית, מחלקת תקשורת הסברה וקשרי קהילה; ערד מאי מרכז הוועדה המוניטרית.

פרק מספר 1: ההחלטה - חלק שני

בחלקו השני של הפרק, אנו מרחיבים בנושאים הקשורים לתהליך החלטת הריבית: כיצד מועברים השינויים בגובה הריבית למערכת הבנקאית ולציבור ומהם האתגרים הכרוכים בהכנת תחזית חטיבת המחקר. בנוסף נשמע חוויות ורשמים מדיוני הוועדה המוניטרית. משתתפים: מימי רגב, מנהלת יחידת שוק הכספים והנזילות, חטיבת השווקים; ד"ר אלון בנימיני מנהל יחידת המודלים, חטיבת המחקר; אסף זילברשטיין, כלכלן ביחידת מעקב וניתוח, חטיבת השווקים; דנה אורפיג, כלכלנית באגף המוניטרי, חטיבת המחקר. 

פרק מספר 2: סיפורו של השקל

סיפורו ההיסטורי של השקל - החל מסיפור רכישת מערת המכפלה התנ"כי, דרך שיבת ציון, החשמונאים, המרד הגדול ברומאים, ספרו של הרצל "מדינת היהודים" ולבסוף הבחירה ב"שקל" כשמו של המטבע הישראלי בשנת 1969. משתתף: ד"ר יואב פרחי, יועץ הבנק למטבעות עתיקים.

פרק מספר 3: בית הכותנה

האם השימוש במזומן במגמת ירידה? מאיזה חומר עשויים השטרות? אלו שטרות מחזיקים זמן רב יותר ואלו בשימוש נרחב יותר? מדוע נדרשים 11 סימני ביטחון? שיחה על סודות הכסף המזומן. משתתפים: ליאור ליכטמן, מנהל אגף ההנפקה ואמיר ספרנוביץ' מנהל האגף ניהול מזומנים, מחלקת המטבע של בנק ישראל

 

פרק מספר 4: האשה שבשטר

מיהן הנשים המופיעות על-גבי שטרות הכסף של מדינת ישראל, כיצד מתקבלת ההחלטה על הנצחת אישים על-גבי שטרות ומה מספרת האישה היחידה בישראל שהונצחה על גבי שטר (50 ל"י) בעודה בחיים. משתתפים: רווית דקל, מנהלת ואוצרת מרכז המבקרים של בנק ישראל; צרויה (שקדי) רונן. 

פרק מספר 5: מהפכת התשלומים

העתיד כבר כאן: אמצעי התשלום הדיגיטליים (אפליקציות תשלומים, ארנקים דיגיטליים) מצטרפים למזומן, לשיק ולכרטיס האשראי - כיצד זה קורה, ומה צפוי בתחום התשלומים בשנים הקרובות? שיחה עם עודד סלומי, חבר הנהלה ומנהל מחלקת מערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל.

פרק מספר 6: האם השקל יהפוך לדיגיטלי

מהו מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי (CBDC), מדוע הבנקים המרכזיים בעולם בוחנים את הנפקתו וכיצד הוא עשוי לשנות את האופן בו אנו משלמים, ולאפשר חדשנות, יעילות ונוחות לכולנו. שיחה עם יואב סופר, מנהל פרויקט השקל הדיגיטלי בבנק ישראל