בנק ישראל, ואני בראשו, נחושים לנקוט כל צעד שיידרש, כדי להגן על המשק מפני נגיף הקורונה.

מטרת העל של הצעדים שהוזכרו היא לתמוך בהמשך הפעילות הכלכלית של המשק וליצור רשת בטחון לעסקים ומקורות תקציביים למערכת הבריאות ואחרים, כך שיוכלו לצלוח את התקופה הנוכחית וימשיכו לפעול במלוא המרץ.

רוה"מ, שר האוצר, ואנוכי עובדים בשיתוף פעולה מלא כדי לקדם ולהבטיח את המשך הסיוע והפעילות הכלכלית.

משרד האוצר, בתיאום עם בנק ישראל יסייעו לכך בין היתר באמצעות השקת הקרן הייעודית לעסקים קטנים ובינוניים, אשר תסייע לעסקים להתמודד עם המצב בתקופת הביניים.

הנגיף פוגש את הכלכלה הישראלית בנקודת התחלה טובה מאוד. הנתונים הכלכליים החזקים – ביניהם יחס חוב תוצר ושיעור אבטלה נמוכים, עודף בחשבון השוטף, רמה גבוהה של יתרות מט"ח, ומערכת פיננסית חסונה - מגדילים את העמידות של המשק למול ההתפתחויות. לכן אנחנו מאמינים שברגע שמשבר הקורונה יסתיים, הכלכלה תחזור לצמיחה הנאה שהכרנו בשנים האחרונות.

גם המערכת הבנקאית בישראל חסונה ויציבה עם תיק אשראי איכותי ומבוזר וערוכה בהיבטי הון ונזילות לתרחישי קיצון שונים.

זימנתי השבוע את כל מנכ"לי הבנקים אליי, כדי לעמוד מקרוב אחר היערכותם למצב החדש. לשמחתי המערכת הבנקאית נרתמה באופן ראוי לציון לסייע להתמודדות עם ההשלכות הכלכליות של המשבר ולתמוך בפעילות העסקית במשק--כגון הלוואות בריביות נמוכות יותר, דחיית תשלומי משכנתא ועוד.

אנחנו בבנק ישראל עוקבים דקה אחר דקה אחרי ההתפתחויות בבורסות ברחבי העולם ובארץ. ניכר כי חרף הירידות בתקופה האחרונה, השווקים בישראל מתפקדים היטב מבחינת הנזילות הנדרשת למסחר. שלא יהיה לאף אחד ספק: בכל מצב של החמרה או סימנים לכשלי שוק בשווקים הפיננסיים יש לבנק ישראל את הכלים כדי להחזיר את הנזילות לשווקים.

המדיניות המוניטרית ממשיכה להיות מרחיבה ובכך תומכת בפעילות הכלכלית, ולבנק ישראל יש כלים מגוונים להמשיך ולתמוך בפעילות הכלכלית והפיננסית במשק.

 

תודה רבה ופורים שמח

 

לקישור למסע"ת​​ 

 

​​​​​​​​​​​