לצפייה בהודעה זו כקובץ לחץ כאן

בעקבות הנחיות משרד הבריאות, הרצון לשמור על בריאותם של לקוחות מערכת הבנקאית, ולאור צמצום שירותי קבלת הקהל לסניפים ייעודיים, המערכת הבנקאית מתחילה בימים אלו  לשלוח  כרטיסי חיוב מיידי (דביט) ללקוחות מקבלי קצבאות, אשר אין ברשותם כרטיס חיוב ונוהגים למשוך את הקצבאות באמצעות שירותי הקופה בסניף.

ד"ר חדוה בר, המפקחת על הבנקים​: "הפיקוח על הבנקים פועל כדי לאפשר את המשכיות השירותים הבנקאיים ושוקד כל העת על מתן פתרונות למצבים שונים שנוצרים בעקבות מגפת הקורונה. הצעד שעליו אנו מודיעים יאפשר ללקוחות מקבלי קצבאות ביטוח לאומי למשוך את הקצבה מכל מכשיר כספומט ללא הגעה לסניף, שעלולה לסכן אותם בריאותית. אני מברכת על ההירתמות המיידית של המערכת ​הבנקאית בהובלת איגוד הבנקים לפתרון שגובש במטרה לאפשר ללקוחות מקבלי הקצבאות למשוך את כספם". 

בעקבות הנחיות משרד הבריאות על צמצום הפעילות והתנועה במרחב הציבורי ומתוך רצון לאפשר המשכיות במתן השירותים הבנקאיים לציבור הרחב, תוך שמירה על בריאות הציבור ובריאות עובדי הבנקים, התיר הפיקוח על הבנקים לבנקים לצמצם את שירותי קבלת הקהל לסניפים ייעודיים בלבד בשירותים דחופים וחיוניים, ופרסם הקלות נוספות במטרה לסייע ללקוחות לבצע פעולות בערוצים דיגיטליים או במוקד הטלפוני של הבנק.

מצב זה יצר קושי עבור לקוחות המקבלים קצבאות שונות מהביטוח הלאומי שאין ברשותם כרטיס חיוב (כרטיס למשיכת מזומנים ולביצוע עסקאות מרחוק) ושנוהגים למשוך את הקצבאות באמצעות שירותי הקופה בסניף. לכן, המערכת הבנקאית מתחילה בימים אלו לשלוח בדואר ללקוחות אלו כרטיס חיוב, כדי לסייע להם למשוך את סכום הקצבאות מכל מכשיר בנקאי אוטומטי ללא צורך בהגעה לסניף.

צעד זה יכול אף לייתר או לצמצם את הצורך במשיכת מזומנים, היות וכרטיס החיוב המיידי  מאפשר, מעבר למשיכת מזומנים, גם תשלום ורכישת מוצרים ושירותים בדומה לכרטיס אשראי (כאשר חיוב חשבון הבנק של הלקוח בסכום העסקה נעשה באופן מיידי). כך, ולאור ההנחיות המעודכנות של משרד הבריאות על צמצום התנועה במרחב הציבורי, הלקוחות יוכלו להיעזר בכרטיס החיוב המיידי לביצוע עסקאות מרחוק (באמצעות הטלפון או האינטרנט), ככל שיידרשו לכך.

מידע נוסף על הכרטיס, לרבות מאפייניו ויתרונותיו ניתן למצוא במדריך "שווה לדעת- כרטיס חיוב מיידי"  באתר האינטרנט של בנק ישראל ),

 יצוין, שהשימוש בכרטיס חיוב מיידי עבור לקוח שאין ברשותו כרטיס אשראי יכול שיהיה כרוך בעמלה חודשית של עד שקלים בודדים (גובה העמלה המדויק משתנה בין הבנקים). בכל אופן, במידה ולקוח לא יפעיל את הכרטיס שיישלח אליו הוא לא יחויב בעמלה.

הלקוחות מתבקשים להיות ערניים ולבדוק בימים הקרובים בתיבת הדואר האם התקבלו כרטיס החיוב והסכם ההצטרפות, ולפעול בהתאם להנחיות, בכדי להפעיל את הכרטיס. ככל שהכרטיס לא הגיע עד ליום 29.3.20 (תאריך קבלת הקצבה הקרוב), מומלץ, ככל שהדבר אפשרי,  להתאזר בסבלנות עוד מספר ימים, ולא להגיע לסניפים. במידה והכרטיס לא התקבל במהלך החודש הקרוב, יש ליצור קשר עם הבנק בו מתנהל החשבון ולברר זאת.​ ​​​​​​