לצפייה בהודעה לחץ כאן

אגף הממונה על שיתוף  בנתוני אשראי בבנק ישראל ערך כנס בחמישי שעבר (26.05.22), בנושא "הזדמנויות בשיתוף נתוני אשראי". הכנס עסק בתמורות שחלו בשוק האשראי על בסיס הניסיון שנצבר במשך שלוש שנים מהעלייה לאוויר של מאגר נתוני אשראי ועד היום, ובהזדמנויות השונות שנוצרו לחברות פינטק ולשחקנים נוספים במערכת הפיננסית.

 

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, נשא דברי פתיחה והציג את תוצאות המחקרים שבוצעו בבנק ישראל והראה את ההשפעה החיובית של שיתוף המידע בשוק האשראי הצרכני. הנגיד ציין גם רפורמות נוספות בהובלת בנק ישראל שמהוות בשורה צרכנית חשובה, כגון רפורמת השקיפות במשכנתאות שתיכנס לתוקף באוגוסט.

 

מנכ"לית בנק ישראל, גב' שולמית גרי, התמקדה בתרומת מערכת נתוני אשראי לקידום התחרות בשוק האשראי והדגישה את החשיבות הרבה שמעניק בנק ישראל להגברת ההוגנות בשוק. כמו כן, היא ציינה כיהמערכת לשיתוף נתוני אשראי מסייעת ללקוח לבצע תיחור בין מספר נותני אשראי כדי שיקבל את הצעת האשראי המשתלמת ביותר עבורו.

 

הממונה על שיתוף בנתוני אשראי, רו"ח אייל חדד, סקר בהרצאתו את התכניות העתידיות לפיתוח וקידום מערכת נתוני האשראי לטובת השחקנים השונים במערכת הפיננסית והציבור הרחב והתייחס גם למהלכים הרבים שקודמו לטובת הלקוחות ביניהם: הוזלת האגרה לקבלת דוח ריכוז נתונים ופרסום תזכיר חוק נתוני אשראי שתכליתו לחזק את ההגנות הצרכניות על הלקוחות, בין היתר על ידי הצרת צעדיהם של חברות המציעות למחוק נתוני אשראי.

 

משתתפים נוספים בכנס:

מר עודד סלומי, מנהל מחלקת מערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל, הציג את תרומת עולם התשלומים כמקפצה למתן אשראי חכם ואחראי ופירט אודות המהלכים שמוביל בנק ישראל לקידום עולם התשלומים, רו"ח אורלי קורן, מנהלת מערך שירותי מידע פיננסי ברשות לני"ע, התייחסה לסוגיית רישוי פינטקים, מר שמואל בן טובים, מנהל קהילת החדשנות FintechIL, סקר את פעילות תעשיית הפינטק בישראל והתייחס להישגי התעשייה ולאתגרים השונים העומדים לפתחה.

במסגרת הכנס התקיים פאנל בנושא "שיתוף נתוני אשראי - שיחה עם חברות הפינטק על ההזדמנויות בתחום", בהשתתפותם של רו"ח יבגניה קרמר, שותפה במשרד KPMG, מר משה ידגר, מנכ"ל Credit DB; מר יובל קליין, מנכ"ל חברת Moneytor ; מר ערן גולן, משנה למנכ"ל מימון ישיר ; מר טל שרון, שותף מנהל Equitech ונשיא פינטק אביב.

 

משתתפי הפאנל דנו בהתפתחויות הטכנולוגיות השונות של עולם האשראי, בהשפעת מערכת נתוני אשראי על השחקנים השונים, ובהיערכות של תעשיית הפינטק להתמודד עם האתגרים ולאמץ את הזדמנויות בתחום זה.