דוח בנק ישראל לשנת 2023 מתפרסם היום.

הדוח מתפרסם לאחר שהוגש ע"י הנגיד לנשיא המדינה, ראש הממשלה, ושר האוצר.

לצפייה במסיבת העיתונאים- לחץ כאן

לדוח המלא - לחץ כאן

לצפייה בתוכן המורחב על הדוח - לחץ כאן

לצפייה במצגת אותה הציג נגיד בנק ישראל - לחצו כאן

לצפייה במצגת אותה הציג מנהל חטיבת המחקר - לחצו כאן

נשיא המדינה יצחק הרצוג:

״הדו״ח החשוב הזה מוגש לי ברקע נסיבות מאתגרות במיוחד - כשאנו בעיצומה של מלחמה קשה, שאין צודקת ממנה. אני מודה לנגיד בנק ישראל, פרופסור אמיר ירון, ולכלל אנשי המקצוע בבנק ישראל על העשייה במהלך המלחמה ועל הנחישות והשליחות שלהם במלאכת ייצוב ואיזון המשק והכלכלה בעת הזאת.

ההתבוננות על אתגרינו הלאומיים בהווה ובעתיד מעלה כי השלכותיה הכלכליות של המלחמה, הניכרות כבר היום, צפויות להימשך גם בטווח הרחוק, בין היתר בהיבטי השיקום, הריפוי והבניין המחודש. יש הכרח לבצע את התהליך הזה באופן מקצועי ורגיש, תוך הדגשת הצרכים הקהילתיים והאזוריים בצפון ובדרום. אין ספק שהבנייה המחודשת אחרי השבר הגדול חייבת להיות משותפת, וכי כדי להוביל את הכלכלה הישראלית חזרה לחוף מבטחים - על כל הגופים הרלוונטיים, ועל החברה הישראלית על כלל גווניה, לעבוד בשילוב זרועות נרחב.

יכולת ההתחדשות הישראלית היא מהיסודות החשובים ביותר שלנו כעם וכמדינה. הוכחנו אותה פעם אחר פעם, ואני מאמין שגם כעת - נראה במהרה צמיחה ובנייה ישראלית בכל המובנים, גם אלה הכלכליים״.

קרדיט צילום מעיין טואף/ לע״מ.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו:

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש ביום חמישי האחרון עם נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון וקיבל ממנו את דו"ח בנק ישראל לשנת 2023, בלשכת רה״מ בירושלים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו:

״הנתונים העיקריים הם קודם כל שיש סימנים מאוד מעודדים להתאוששות מהירה יחסית גם בשכר, גם בתעסוקה. בנושא כרטיסי אשראי, זה אף עובר את המקום שצפינו שנהיה עוד לפני המלחמה.

יש כמובן גם משימות, אבל אני חושב שיש כאן הוכחה, שהמשק הוא חזק, שההתאוששות, שחווינו גם אחרי משברים ביטחוניים אחרים ומלחמות אחרות, אנחנו בעצם נמצאים בתוכה כרגע. אני חושב שהדבר הזה זה סימן טוב ומעודד.

לגבי תקציב הביטחון - אנחנו כמובן צריכים להתאים אותו לצרכים שנתגלו במלחמה הזו, שקיימים גם בעולם. אנחנו צריכים להיות הרבה יותר עצמאיים ביכולת הייצור של אמצעי הלחימה שאנו זקוקים להם.

אנחנו נעשה את זה, אבל נעשה את זה בצורה אחראית מאוד ובצורה מושכלת, כדי שישראל תהיה עצמאית.
אנחנו מבינים שאנחנו צריכים להיות מחוסנים מלחצים חיצוניים, כי אנחנו צריכים לקבל את ההחלטות שלנו. אחת הדרכים לעשות את זה, זה המשק החזק שבנינו כאן ושנמשיך לבנות אותו״.

עמוס בן גרשום, לע״מ

 

שר האוצר בצלאל סמוטריץ:

אני מודה לנגיד בנק ישראל פרופסור אמיר ירון על הדו״ח שמצטרף לדו״חות נוספים בארץ ובעולם שמצביעים על האיתנות של הכלכלה הישראלית כמובן, לצד האתגרים.
שני דגשים שצוינו בדו״ח ויקודמו בעז״ה במלוא הקיטור כבר בתקופה הקרובה הם פתיחת חסמי הייבוא- מה שטוב לאירופה טוב לישראל וכמובן ועדה ציבורית לבחינת תקציב הביטחון.

הדו״ח מתייחס לכללים הפיסקאלים בהסתכלות קדימה ולאור המלחמה ומציין את האחריות הפיסקאלים בה אנחנו מנהלים את הכלכלה בתקציבי המדינה האחרונים.

נמשיך להיבנות כחברה וכמדינה ובע״ה דווקא מתוך המשבר נצא לצמיחה גדולה, נעמוד יחד בכל האתגרים של המלחמה, בחזית ובעורף כפי שמדינת ישראל עשתה מאז תקומתה.

יחד עם הנגיד והשחקנים הכלכליים הנוספים נמשיך להוביל באחריות ובמקצועיות את הכלכלה הישראלית עד הניצחון.

קרדיט דוברות בנק ישראל.