הרשמה לדיוור
כולל הודעות SMS

כנס יובל

יובל לבנק ישראל

בסוף נובמבר 2004 ציין בנק ישראל 50 שנה להקמתו.

​לציון יובל שנים להקמתו של הבנק, ועל פי החלטת ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים, התקיים ב-28 וב-29 בנובמבר, 2004, בירושלים, כנס בין-לאומי, בדומה למקובל בבנקים מרכזיים אחרים בעולם לציון אירועים דומים. בכנס השתתפו נגידים וראשי בנקים מרכזיים מחו"ל, נציגים בכירים של מוסדות פיננסיים בינלאומיים, שרים ופקידי ממשלה בכירים וכן אנשי אקדמיה, משק וכלכלה מישראל.
 
האירוע כלל:

כנס בינלאומי

החלק המקצועי של הכנס התקיים ב-29 בנובמבר 2004 ועסק בסוגיות הקשורות בהשלכות שיש כיום לקיומם של שני גושי מטבע עיקריים - הדולר של ארה"ב והאירו האירופי - על ניהול המדיניות הכלכלית במדינות קטנות ובינוניות שאינן חלק מגושים אלה. ד"ר דוד קליין, נגיד בנק ישראל פתח את האירוע, ופרופ' יעקב פרנקל, נגיד בנק ישראל בעבר, הנחה את הכנס.

המרצים בכנס המקצועי:  

  • יעקב פרנקל, סגן יו"ר American International Group , לשעבר נגיד בנק ישראל    
  • לשק בלצרוביץ, נשיא הבנק המרכזי של פולין    
  • גיליירמו אורטיז מרטינס, נגיד הבנק המרכזי של מקסיקו   
  • ז'אן פייר רוט, יו"ר הבנק המרכזי של שוויץ   
  • אנדרו קרוקט, נשיא JP Morgan Chase international, לשעבר מנכ"ל ה-BIS    
  • סטנלי פישר, נשיא Citigroup International, לשעבר משנה ראשון למנכ"ל קרן המטבע הבינלאומית   
  • אלן מלצר, מאוניברסיטת Carnegie Mellon בארה"ב    
  • תומאסו פדואה-סקיופה, חבר מועצת המנהלים של הבנק האירופי המרכזי   

בול היובל

רשות הדואר הנפיקה בול לציון יובל לבנק ישראל. טקס חשיפת הבול התקיים ב-25 בנובמבר 2004 בלשכתו של מ"מ ראש הממשלה, שר התמ"ת והתקשורת.
הטקס נערך במעמד מר אהוד אולמרט – מ"מ ראש הממשלה, שר התמ"ת והתקשורת, ובהשתתפות ד"ר דוד קליין - נגיד בנק ישראל, מר יעקב (קוקי) אדרי – יו"ר מועצת רשות הדואר, ומר יוסי שלי – מנכ"ל רשות הדואר.

ספר היובל

הספר בא לציין יובל שנים לייסודו של בנק ישראל, בשנת 1954. הוא נכתב בידי אנשי אקדמיה, בסיוע של הבנק, ובעריכת פרופסור ניסן לויתן ופרופסור חיים ברקאי

בספר שני כרכים. כרך א', "ההיסטוריה המוניטרית של ישראל - סקירה אנליטית", "דן בהיסטוריה המוניטרית של ישראל מקום המדינה ועד ימינו אלה. במשך יובל שנים עברה המדיניות המוניטרית בישראל טלטלות רבות, שעיקרן מעבר מיציבות מחירים, אשר הושגה בסוף שנות החמישים, דרך איבוד השליטה המוניטרית, בשנות 'העשור האבוד' (1985-1974), ועד לביסוסה-מחדש בשנים האחרונות. במובן זה סגרה ישראל, ביובל שנות פעילותו של הבנק המרכזי, מעגל שלם. הכרך מתאר את הרקע להקמת בנק ישראל ואת נתיב החתחתים שעבר מאז קיבל להלכה את הסמכות לכוונון המערכת המוניטרית, ב-1954, ועד שהצליח לממש אותה, בעשור החמישי לפעילותו. ההתפתחויות המוניטריות בישראל מנותחות בכרך זה על רקע המגמות בעולם, תוך הדגשת הקשר בין הפוליטיקה הפנימית לאירועים המקרו-כלכליים.

כרך ב', "נושאים נבחרים במדיניות מוניטרית", יורד לעומקן של כמה סוגיות ספציפיות, כולל דיון נרחב בסוגיית עצמאותו של בנק ישראל וניתוח אקונומטרי של מדיניותו. כן כולל הכרך ניתוח היסטורי של הליברליזציה בשוק מטבע החוץ ושל בעיות שונות בתחום מערכת הבנקאות כגון ריכוזיות ותחרות, ובעיקר סוגיית הפיקוח על הבנקים.

בספר ניתנת במה גם להשקפות ולהשגות של מי שניווטו את מדיניותו של בנק ישראל במהלך השנים האלה. זאת באמצעות ראיונות עם בכירי הבנק לדורותיהם, המחווים בהם את דעותיהם על מדיניותו בתקופתם ומעבר לה.

ב- 24 לנובמבר 2004 התקיים ב"בית בלגיה" בגבעת רם, ירושלים, שולחן עגול לרגל פרסום פרסום ספר היובל. מר סבר פלוצקר, העורך הכלכלי של "ידיעות אחרונות" הנחה את הדיון, אשר, השתתפו בו פרופ' ניסן לויתן, פרופ' חיים ברקאי, עורכי ספר היובל ומר משה פרל, העורך הכלכלי של "מעריב".

אירוע ממלכתי במעמד ראש הממשלה

על-פי החלטת ועדת שרים לענייני סמלים וטכסים בראשות שר הבריאות, מר דני נווה, התקיימה ב-29 לנובמבר 2004, ארוחת ערב ממלכתית במעמד ראש הממשלה ובהשתתפות הנגיד, הנהלת בנק ישראל, נגידים לשעבר, ראשי משק וכלכלה ועשרות נגידים וראשי בנקים מרכזיים ומוסדות פיננסיים בינלאומיים שהגיעו לציון אירועי היובל לבנק ישראל. נשאו דברים ראש הממשלה, מר אריאל שרון, שהיה אורח הכבוד של האירוע הממלכתי, ונגיד הבנק המרכזי של הולנד, מר נוט ווליק.

לדברי ראש הממשלה, מר אריאל שרון, בארוחת הערב הממלכתית שהתקיימה לציון אירועי היובל לבנק ישראל

תערוכת היובל, עובדי בנק ישראל יוצרים

לכבוד יובל הבנק הוצגה תערוכת אומנות, פרי יצירותיהם של עובדי הבנק וגימלאיו. התערוכה הוצגה במבואה של בניין בנק ישראל בירושלים במהלך חודש נובמבר 2004, ובסופו הועברה לבנייני האומה, במקביל לכנס הבין-לאומי שנערך שם. התערוכה במלואה מוצגת באתר.

תמונות מתוך אירועי כנס היובל

דף זה עודכן לאחרונה בתאריך: 02/05/2024