לצפייה בהודעה כקובץ לחץ כאן

בנק ישראל משיק את "הצד השלישי של המטבע" - פרקי העונה הראשונה של ההסכת יציגו את הנעשה מאחורי הקלעים בתהליך קבלת החלטות הריבית ואת העבר, הווה והעתיד של המטבע הישראלי.

נורית פלתר-איתן, מנהלת מחלקת תקשורת, הסברה וקשרי קהילה: "אני נרגשת להשיק את הפודקסט החדש של בנק ישראל, המאפשר להכיר וללמוד על פעילות הבנק והכלכלה הישראלית וכן, חושף הצצה אל 'מאחורי הקלעים' של עשיית הבנק למען הכלכלה והחברה הישראלית. אנו רואים חשיבות רבה בשיתוף הידע והנגשת פעילות הבנק ועובדיו לכלל חלקי האוכלוסייה ובמגוון פלטפורמות. אני מזמינה אתכן ואתכם להאזין, להתעניין ולהעמיק את הידע הכלכלי של כל אחת ואחד."

בנק ישראל משיק היום את ההסכת "הצד השלישי של המטבע". ההסכת נועד לחשוף את הציבור לצדדים מרתקים ובלתי מוכרים בפעילותו של בנק ישראל ולאפשר העמקה והבנה טובה יותר בנושאים המשפיעים על הכלכלה הישראלית ודרך כך גם על החברה הישראלית.

בעונה הראשונה הפודקסט יעסוק בין היתר בהחלטות הריבית, הכסף המזומן, ההיסטוריה של השקל מימי בראשית ועד היום, המעבר לאמצעי תשלום חדישים וכן בהיערכות והמשמעויות של מעבר עתידי לשקל דיגיטלי (ככל ויוחלט על-כך). הפרקים כוללים שיחות עם עובדי הבנק וכן קולות רקע מדיונים ומפעילויות אחרות של הבנק.

בין היתר משתתפים בפרקי ההסכת מנהל מחלקת מערכות תשלומים וסליקה בבנק מר עודד סלומי, מנהל פרויקט השקל הדיגיטלי מר יואב סופר, דובר הבנק מר אורי ברזני וכן מנהלים ועובדים מחטיבות ויחידות שונות בבנק. הפודקסט הופק על-ידי מחלקת התקשורת של הבנק.

להלן רשימת הפרקים שיעלו במסגרת העונה הראשונה של ההסכת:

 

כותרת

קישור

תקציר הפרק

הקדמה

למה הצד השלישי של המטבע

קישור

הצגת העונה הראשונה של הפודקסט והסיפור על מטבע הזיכרון לזכר אילן רמון ז"ל ששימש השראה לשם הסדרה

פרק 1

ההחלטה - חלק 1

קישור

הפרק מחולק לשני חלקים. החלק הראשון חושף את תהליך קבלת החלטת הריבית, את ההכנות והדיונים באמצעות שיחות עם עובדים המעורבים בתהליך וחושף קולות מתוך האירועים המרכזיים. בחלק השני אנו מרחיבים בנושאים שונים הקשורים לתהליך באמצעות שיחות עם כלכלנים בבנק

ההחלטה - חלק 2

קישור

פרק 2

סיפורו של השקל

קישור

שיחה עם ד"ר יואב פרחי, יועץ הבנק למטבעות עתיקים על סיפורו ההסטורי של השקל - החל מסיפור רכישת מערת המכפלה בספר "בראשית", דרך המרד הגדול ברומאים, ספרו של הרצל ונסיים בבחירה ב"שקל" כשמו של המטבע הישראלי

פרק 3

בית הכותנה

קישור

 האמנם יש מגמת ירידה בשימוש במזומן? מאיזה חומר עשויים השטרות? אלו שטרות מחזיקים זמן רב יותר ואלו בשימוש נרחב יותר? מדוע נדרשים 11 סימני ביטחון? שיחה על סודות הכסף המזומן עם ליאור ליכטמן, מנהל אגף ההנפקה ועם אמיר ספרנוביץ' מנהל האגף ניהול מזומנים במחלקת המטבע של בנק ישראל

פרק 4

האישה שבשטר

קישור

צרויה (שקדי) רונן, האשה היחידה בישראל שהונצחה בחייה על גבי שטר, מספרת כיצד זה קרה. שיחה עם רווית דקל, מנהלת ואוצרת מרכז המבקרים של בנק ישראל, על סיפורי הנשים המופיעות על-גבי שטרות הכסף של מדינת ישראל.

פרק 5

מהפכת התשלומים

קישור

העתיד כבר כאן: אמצעי התשלום הדיגיטליים מצטרפים למזומן, לשיק ולכרטיס האשראי - כיצד זה קורה, ומה צפוי בתחום התשלומים בשנים הקרובות? שיחה עם עודד סלומי, חבר הנהלה ומנהל מחלקת מערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל

פרק 6

האם השקל יהפוך לדיגיטלי?

קישור

כיצד מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי עשוי לשנות את האופן בו אנו משלמים, ולאפשר חדשנות, יעילות ונוחות לכולנו. שיחה עם יואב סופר, מנהל פרויקט השקל הדיגיטלי בבנק ישראל.