לצפייה בהודעה זו כקובץ לחץ כאן

כנס בנק ישראל והרשות לניירות ערך, בנושא "עולם התשלומים החדש", שמתקיים היום באולם "LAGO" בראשל"צ, עסק בהרחבה בהתפתחויות בעולמות התשלומים, שמשפיעות על חווית התשלום והופכות אותה לנוחה, יעילה, בטוחה, ונגישה יותר. הכנס מתמקד בכניסת החוק החדש להסדרת העיסוק בשירותי תשלום  לגופים חוץ בנקאיים. בעקבות כניסתו לתוקף של החוק, תוכל רשות ני"ע להעניק רישיונות לחברות העומדות בכללים שפורסמו, וחברות אלה יוכלו להציע לציבור הצרכנים והעסקים שירותי תשלום יעילים שיתחרו בשירותים הקיימים.

בכנס מוצגים גם התהליכים השונים אשר השפיעו בשנים האחרונות על קידום עולם התשלומים בישראל בנושאים השונים: חקיקה, טכנולוגיה, רגולציה, כלכלה וכו'. מצורף לו"ז הכנס להודעה זו.

המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, התייחס בנאומו בכנס לנושא של השקל הדיגיטלי כפלטפורמה לחדשנות בעולם התשלומים החדש: 

"בנק ישראל מוביל וימשיך להוביל צעדים רבים, בזכותם ישראל שדרגה את מערך התשלומים והפכה למדינה מתקדמת בתחום. בנק ישראל בוחן גם את האפשרות להשיק את השקל הדיגיטלי – השק"ד, כפלטפורמה לחדשנות ותחרות בעולם התשלומים. פתיחת מערכות התשלומים לגופים חוץ בנקאיים, ובהמשך הנפקת שק"ד אם נחליט עליה, יאפשרו הצעת מגוון רחב של פתרונות תשלום מתקדמים על ידי חברות פינטק וגופים פיננסיים, שיגבירו את היעילות במערכת הפיננסית ויציעו את הפתרונות המתקדמים והנוחים ביותר ללקוחות לטובת כלכלת ישראל ואזרחיה."

מנהל מחלקת מערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל, עודד סלומי, הסביר והציג כיצד החקיקה החדשה מעמידה את מדינת ישראל בחזית החדשנות בעולם התשלומים. "פתיחת מערכות התשלומים לגופים חוץ בנקאיים שיקבלו רישיון מהרשות לניירות ערך מהווה צעד משמעותי בהנגשת שירותים פיננסיים מתקדמים לצרכנים ולבתי העסק הישראלים. החוק החדש שנכנס לתוקף ב-6 ביוני 2024, ייצור תחרות שתוביל להתפתחות דרכים חדשות ומגוונות לתשלומים ולהורדת עלויות עבור הציבור. בנק ישראל, בצעד מתקדם וחדשני, מאפשר לשחקנים החוץ בנקאיים להתחבר באופן ישיר למערכות התשלומים, כמעט ללא תלות בבנקים. אנו מזמינים את חברות התשלומים וגופי הפינטק השונים להצטרף למהפכת התשלומים בישראל. אנו בבנק מנהלים דסק פינטקים שמלווה את השחקנים החדשים משלב הרעיון ועד לחיבור המלא למערכות התשלומים בישראל".

בדיון המסכם של הכנס, שהתמקד בנושא החזון לעתיד של רגולציה מרחיבה ופריקות המערכת הפיננסית, השתתפו בפאנל ספי זינגר, יו"ר רשות ני"ע, דני חחיאשוילי, המפקח על הבנקים בבנק ישראל, עו״ד מיכל כהן, הממונה על התחרות, ועודד סלומי, מנהל מחלקת מערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל.

המפקח על הבנקים, דניאל חחיאשוילי, אמר בפאנל: "חוק הסדרת העיסוק בשירותי תשלום שנכנס לתוקף ביוני 2024 הוא בעל פוטנציאל עצום לשינוי מבנה השוק, במיוחד כאשר הוא משתלב עם הצעדים האחרים שנעשו בשוק בשנים האחרונות, כדוגמת מהפכת הבנקאות הפתוחה ובעתיד עולם פיננסי פתוח. אחד המדדים להצלחה של הצעד שעליו אנו מברכים היום, יהיה האם גופי התשלומים שיקומו, או לפחות חלקם, יתפתחו לשחקנים משמעותיים יותר בעולם הפיננסי ובעולם הבנקאי. זו גם האחריות שלנו כרגולטורים."

לו"ז הכנס: