לצפייה בהודעה זו כקובץ לחץ כאן

מועצת הקרן לאזרחי ישראל אישרה את הצעת נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, למנות את הגב' לנה קרופאלניק למנהלת מחלקת הניהול של הקרן לאזרחי ישראל בבנק ישראל וחברת הנהלת הבנק. הגב' קרופאלניק תיכנס לתפקידה ב-1.5.23. הנגיד העביר את הצעתו למינויה של הגב' קרופאלניק למועצת הקרן לאחר שראיין מספר מצומצם של מועמדים שהועברו לבחינתו על ידי ועדת איתור שבראשה עמד המשנה לנגיד מר אנדרו אביר.

 

חוק הקרן לאזרחי ישראל התשע"ד-2014[1] קובע את הקמת הקרן לאזרחי ישראל (הידועה בציבור גם כ"קרן העושר") על-מנת שזו תנהל את הכנסות המדינה מהיטלים על רווחי נפט שנגבים לפי הוראות חוק מיסוי רווחים ממשאבי טבע. מטרת הקרן היא השאת רווחים עבור הדורות הבאים על ידי השקעת הכספים בראייה כלכלית ארוכת טווח. עד כה נצברו בקרן 2.3 מיליארדי ש"ח.

 

עפ"י החוק הקרן תורכב משלושה מוסדות - מועצה, ועדת השקעות וועדת ביקורת – אלו יורכבו מנציגים שונים של הממשלה, בנק ישראל ונציגי ציבור. נכסי הקרן ינוהלו באמצעות מחלקת ניהול ייעודית שתוקם לצורך כך בבנק ישראל. תפקיד מנהלת מחלקת הניהול של הקרן לאזרחי ישראל צפוי לכלול, בין היתר, התקשרות עם מנהלי השקעות שונים עליהם החליטה ועדת ההשקעות של הקרן, עריכת דוחות כספיים ועוד.

 

הגב' לנה קרופאלניק היא מנהלת מנוסה ומומחית בניהול השקעות בגופים מוסדיים. שימשה בתפקידה האחרון כמנהלת ההשקעות הגלובליות של כספי העמיתים בחברת הביטוח מנורה. לגב' קרופאלניק תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים ותואר שני בהצטיינות במנהל עסקים עם התמחות במימון, שניהם מאוניברסיטת בר-אילן. מתגוררת בקרית אונו, נשואה ואמא לשני בנים.

 

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "לנה קרופאלניק מביאה עמה לתפקיד ידע משמעותי בניהול השקעות וכספים מהגופים המוסדיים. אני משוכנע כי הניסיון העשיר והידע הרב שלה בתחומים אלה, יאפשרו לה לנהל בתבונה ובמקצועיות את ההשקעות של קרן העושר. אני מברך על מינויה ומודה לכל המועמדים הראויים שהתמודדו על התפקיד."

 

לנה קרופאלניק, מנהלת מחלקת ניהול הקרן לאזרחי ישראל הנכנסת: "אני מבקשת להודות למועצת הקרן לאזרחי ישראל, לנגיד פרופ' אמיר ירון ולוועדת האיתור בראשותו של המשנה לנגיד בנק ישראל, מר אנדרו אביר על הבחירה בי לתפקיד. אני נרגשת להצטרף לבנק ישראל ולהוביל את הקמת המחלקה לניהול הקרן לאזרחי מדינת ישראל. אני בטוחה שיחד עם הצוות המקצועי במחלקה ובוועדת השקעות נדע לנהל את הקרן בצורה מקצועית ושקופה במטרה להשיא את רווחי הקרן עבור הכנסות המדינה ועבור שמירתם לדורות הבאים."

 

מצורפת תמונה לשימושכם – קרדיט: מיטל אזולאי

[1] לינק לחוק - https://main.knesset.gov.il/Activity/Legislation/Laws/Pages/LawPrimary.aspx?t=lawlaws&st=lawlaws&lawitemid=2002317