לצפייה בהודעה זו כקובץ לחץ כאן

סרטון (קישור)

לדף האינטרנט וכל המידע אודות אתגר השקל הדיגיטלי

בנק ישראל, כמו בנקים מרכזיים רבים בעולם, בוחן בשנים האחרונות את האפשרות להנפיק מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי- CBDC, או כפי שייקרא בישראל – שקל דיגיטלי. במסגרת תכנית הפעולה להנפקה אפשרית של השקל הדיגיטלי, בנק ישראל מתכנן את "אתגר השקל הדיגיטלי" - ניסוי בהשראת "פרויקט רוזלינד",  שבוצע על ידי מרכז החדשנות של ה-BIS.

לטובת ניסוי זה, בנק ישראל בנה אב טיפוס טכנולוגי המדמה את לב המערכת של השקל הדיגיטלי בבנק ישראל ואת שכבת ה-APIs שלה. ספקי שירותי תשלום ונותני שירותים נוספים, יקבלו גישה למערכת ולמגוון רחב של פונקציות באמצעותן הם יוכלו לפתח ולהנגיש שירותים למשתמשי הקצה מהציבור הרחב, ולספק אפשרויות תשלום מתקדמות עם שקל דיגיטלי.

באתגר השקל הדיגיטלי, בנק ישראל מזמין גופים שונים, מהמגזר הפרטי, הציבורי ומהאקדמיה, לחקור את פוטנציאל הפיתוח של שימושים במערכת השקל הדיגיטלי. המתמודדים באתגר יתבקשו לפתח מבחינה טכנולוגית תרחישי שימוש שונים לשקל הדיגיטלי, תוך שימוש בשכבת ה-API. תינתן עדיפות לשימושים בעלי מאפיינים מקוריים וחדשניים בעולם התשלומים, בין אם הם מהווים שיפורים ליישומים קיימים ובין אם הם יישומים חדשים לחלוטין. השימושים יכולים להתאים לצרכים ייחודיים של אוכלוסייה מסוימת, לשרת את הצרכים של ענף משק מסוים, או לתמוך ביישום חדשני שישרת מגוון רחב של תרחישים. בעוד שחלק מתרחישי השימוש יכולים להיות אוניברסליים באופיים, חשוב שהם יאופיינו ויוצגו בהקשר של שימושים רלוונטיים למשק הישראלי.

ועדת מומחים תשפוט ותדרג את הפרויקטים המצטיינים, שיוצגו בכנס שבנק ישראל מתעתד לערוך בסיום התהליך.

בשלב ראשון, על המעוניינים להתמודד באתגר להשיב לקול הקורא באמצעות טופס ההרשמה. הגופים והצוותים שבנק ישראל יבחר להשתתף באתגר יוכלו להתחבר לסביבת הניסוי, ולהתחיל ביחד עם צוות הפרויקט את המסע המרתק של פיתוח תרחישי שימוש פורצי דרך בסביבה החדשנית של השקל הדיגיטלי.  

מתלבטים? רוצים לדעת עוד פרטים על האתגר ולשאול אותנו שאלות? הצטרפו לוובינר שנערוך ביום א, 9.6.2024  בשעה 16:00. קישור להרשמה

המשנה לנגיד בנק ישראל, מר אנדרו אביר: "אתגר השקל הדיגיטלי מהווה צעד נוסף לכיוון אמצעי התשלום של העתיד, במטרה ליצור אקוסיסטם חדשני ותחרותי של דרכים לביצוע תשלומים. ההצלחה של השקל הדיגיטלי תהיה תלויה בשיתוף פעולה בין בנק ישראל לבין המגזר הפרטי והממשלתי. באתגר, אנו מאפשרים לראשונה לתעשייה הפיננסית מהארץ ומחו"ל ולעוד מגוון רחב של בעלי עניין במערך התשלומים לשתף איתנו פעולה באופן מעשי בחשיבה, בתכנון ובעיצוב של השקל הדיגיטלי".