הסקירה אשר מתפרסמת היום מתארת את מערכות התשלומים והסליקה בישראל, ואת ההתפתחויות העיקריות בתחום, זאת מהיבטי חדשנות, תחרות, יציבות ויעילות. הסקירה מתייחסת להתפתחותם של אמצעי התשלום ושירותי התשלום השונים, ולפעילותן של מערכות התשלומים בשנים אלו. הסקירה עוסקת גם באתגרים העומדים בפני מחלקת מערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל בחתירתה לקידום ופיתוח מערך התשלומים. כן נסקרת פעילותו של מערך התשלומים בישראל במהלך משבר הקורונה.

תחום אמצעי התשלום ומערכות התשלומים בישראל נמצא בעיצומה של מהפכה עסקית, רגולטורית וטכנולוגית, אשר הופכת אותם למתקדמים ודיגיטליים יותר, ידידותיים למשתמשים וזמינים לציבור הרחב גם על ידי גופים חוץ-בנקאיים.

בשנים האחרונות, המשק הישראלי חווה התפתחות טכנולוגית משמעותית כדוגמת הטמעת תקן EMV, המאפשר את התפתחותם של אמצעי תשלום מתקדמים, בפרט ארנקים דיגיטליים ותשלומים ללא מגע. מעבר המשק הישראלי לתקן ה-EMV נבע ממתווה רגולטורי בהובלתו של בנק ישראל אשר הביא, בין היתר, לכניסה של תשעה ארנקים דיגיטליים בשנה וחצי האחרונות. בנוסף, התפתחה מערכת תשלומים חדשה, Faster Payments - מערכת תשלומים מידיים קמעונאית, וקודמה גישה של גופים חוץ-בנקאיים למערכות התשלומים המבוקרות על-ידי בנק ישראל. צעד נוסף שהחל ביולי 2021 הוא מעבר של סליקת כרטיסי חיוב מסליקה פעם בחודש לסליקה פעם ביום.  כמו כן, בוצעו שורה של צעדים שמטרתם הרחבת השירותים הדיגיטליים המתקדמים מבחינת הלקוח כגון: בנקאות פתוחה, הבנק הדיגיטלי, "ניידות בקליק" ועוד.

הצעדים שנעשים בתחום מערכות התשלומים נועדו להסיר חסמים ולהניח את התשתית להתפתחויות עתידיות, תוך מתן גמישות מקסימלית לכל השחקנים בבחירת השירותים שהם מעוניינים לקבל ולספק. ההתפתחויות בשוק מלוות ברגולציה מתאימה אשר תבטיח שמירה על יציבותן של המערכות ושל הגופים המשתמשים בהן.

מחלקת מערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל בוחנת אילו צעדים נדרשים על מנת להסיר את חסמי הכניסה המקומיים העומדים בפני חברות PayTech, ולאפשר לשחקנים שונים בתחום, הקיימים והפוטנציאליים, לפעול בישראל. המחלקה אחראית על יציבות מערכות התשלומים, ולצד זאת על קידום יעילותן הכוללת, וכן על הבטחת גישה שוויונית והוגנת למערכות הללו על-ידי כל נותן שירותי תשלום העומד בתנאי הגישה ודרישות החיבור למערכות.

הסקירה מתייחסת לנתונים של מערכות התשלומים בשנים 2018-2020 וכן התפתחויות נוספות שחלו בשנת 2021.​

לחץ להורדת ה-PDF
לחץ להורדת ה-PDF