הרשמה לדיוור
כולל הודעות SMS

יישום חוק סליקה אלקטרונית של שיקים, התשע"ו-2016

הרפורמה בתה​ליך הסליקה של השיקים

יישום חוק סליקה אלקטרונית של שיקים התשע"ו-2016

בנק ישראל פועל לקידום אמצעי תשלום בישראל, בשבילכם. 
מהיום, לקוחות כל הבנקים יכולים להפקיד את השיקים של כל הבנקים בכל זמן ומכל מקום! 
הפקדת השיקים כעת היא פשוטה, נוחה, זולה וזמינה יותר.

חוק סליקה אלקטרונית של שיקים (התשע"ו - 2016)
סליקה אלקטרונית של שיקים

שאלות ותשובות

מדובר בתהליך חדש, אשר מאפשר מעבר מסליקה פיזית של שיקים לסליקה אלקטרונית באמצעות עצירת השיקים בבנק המציג (הבנק הגובה) ושליחה של קובצי תצלומים של השיקים לבנק הנמשך, כחלופה לשינוע פיזי של השיק מהבנק שבו הופקד לבנק של כותב השיק. תהליך זה נקרא גם תהליך עיצור שיקים, מכיוון שהשיק נעצר בבנק המציג או תהליך של הדמית שיקים מכיוון שהבנק המציג מייצר קובץ הדמיה (תמונה) של השיק הפיזי.
בזכות חוק סליקה אלקטרונית של שיקים, התשע"ו-2016, מתאפשר מתן שירותי בנקאות זולים, חדשניים, נוחים ומהירים יותר עבור ציבור הלקוחות, והלקוח יכול להפקיד שיק ללא צורך בהגעה לסניף באמצעות הפקדה באפליקציה הבנקאית.​

138 מיליון השיקים שהופקדו בישראל בשנת 2015 מראים שהשימוש בשיקים עדיין תופס נפח משמעותי מהדרך שבה אנחנו משלמים. התהליך החדש משדרג את תהליכי הסליקה הישנים של השיק ומשתמש בטכנולוגיות חדשניות בכדי להגביר את היעילות והמהירות בתהליך סליקתו. החדרת החדשנות בתהליך מאפשרת את היכולת לבצע אפשרויות הפקדה מהירות, נוחות וזולות יותר.

עדיין תשתמש בשיק הפיזי בכדי לבצע תשלום וכאשר תקבל שיק תוכל לבצע הפקדה של השיק באמצעות הסניף. עם זאת, כעת עומדת בפניך דרך חדשה, מתקדמת ומהירה יותר להפקדת השיק, ואתה יכול לבצע הפקדה של השיק מבלי להגיע לסניף הבנק, וזאת באמצעות האפליקציה הבנקאית.
בנוסף לשינויים בתהליך ההפקדה, מישור נוסף שהשתנה הינו תהליך ההחזרה של שיק. כאמור, משמעות השינוי הינה הפיכת השיק הפיזי לתמונה. לכן, בעת החזרת שיק ללקוח תתאפשרנה שתי חלופות: לבקש מהבנק להפקיד את השיק בשנית, או לקבל "פלט של שיק ממוחשב" (ראה תשובה לשאלה – "מהו פלט של שיק ממוחשב") המכיל תמונה של השיק וסיבות החזרה. לאחר הפקת פלט, הלקוח לא יוכל להפקיד את השיק בשנית או להעבירו לצד שלישי.

נכון לתחילת התהליך לא ישתנה משך הזמן של סליקת השיק. אך בזכות חוק סליקה אלקטרונית נוכל בעתיד, לאחר שהתהליך יסתיים, לקצר את משך הזמן שיחלוף משלב הצגת השיק לפירעון עד לשלב זיכוי חשבון הלקוח (כיום הזיכוי מכוח שיק סופי רק בתום שלושה ימי עסקים). משמעות הדבר הינה כי הלקוח המפקיד יוכל לקבל מהר יותר את הזיכוי הסופי בחשבונו.

יישום החוק התבצע בשני שלבים עיקריים:

08 בנובמבר 2016 – החל מתאריך זה הבנקים הר"מ: בנק הפועלים, בנק לאומי, בנק ערבי ישראלי, בנק דיסקונט, בנק מרכנתיל דיסקונט, בנק מזרחי, בנק בינלאומי, בנק אוצר החייל, בנק מסד, יובנק, פא"גי – מאפשרים ללקוחותיהם הפקדה בין-בנקאית של שיקים באמצעות האפליקציה הבנקאית.
21 בנובמבר 2017 – החל מתאריך זה כל השיקים שמופקדים, בכל אמצעי ההפקדה מוצגים לגבייה אלקטרונית.​

התהליך החדש מאפשר מתן שירותי בנקאות זולים, חדשניים, נוחים ומהירים יותר עבור ציבור הלקוחות. הדמיית השיקים מאפשרת לבנקים להרחיב את השירותים של הפקדת שיקים באמצעות האפליקציה הבנקאית. החל מה-21/11/2017, במרבית הבנקים, הלקוח יכול לעשות שימוש באפליקציות הבנקאיות על-מנת להפקיד שיקים של כל הבנקים והוא לא נדרש להגיע לסניף הבנק על-מנת להפקיד את השיק לפירעון. כתוצאה מכך, גם עלויות הפקדת השיק הופחתו בשיעור של עד כ – 75%, היות והפקדה אלקטרונית נחשבת פעולה בערוץ ישיר (ועבור לקוחות המנויים לשירות המסלולים, היא תחשב במניין הפעולות המותר ללא תשלום בערוץ זה).​

התהליך החדש כולל את כלל השיקים שנקובים בשקלים.

תהליך ההטמעה נעשה בהדרגה – השלב הראשון החל ב-08 בנובמבר 2016 בו התאפשרה סליקה בין בנקאית, בין מרבית[1] הבנקים בישראל, של שיקים שהופקדו באמצעות האפליקציה הבנקאית. השלב השני החל ב-21 בנובמבר 2017, וכולל את כלל הבנקים בישראל, במסגרתו כלל השיקים שעוברים בסליקה הבין-בנקאית מוצגים לגבייה באופן אלקטרוני.


[1] בנק הפועלים, בנק לאומי, בנק ערבי ישראלי, בנק דיסקונט, בנק מרכנתיל דיסקונט, בנק מזרחי, בנק בינלאומי, בנק אוצר החייל, בנק מסד, יובנק, פא"גי.​

אם אינך רוצה, אינך חייב לשנות את אופן ההתנהלות שלך בשיקים. אולם, התהליך החדש נותן לך את היכולת לבחור האם להגיע לסניף הבנק על מנת להפקיד את השיק, או לבחור לבצע הפקדה מבלי להגיע לסניף הבנק באמצעות שימוש באפליקציות הבנקאיות. במידה ואתה נוהג להפקיד שיקים אצל הפקיד, התהליך החדש גם יאפשר לך להוזיל את עלויות ההפקדה בכ – 75%, היות והפקדה אלקטרונית נחשבת פעולה בערוץ ישיר (ועבור לקוחות המנויים לשירות המסלולים, היא תחשב במניין הפעולות המותר ללא תשלום בערוץ זה).

דף זה עודכן לאחרונה בתאריך: 16/01/2023